Na czym polega odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu oznacza wyeliminowanie z umowy kredytu hipotecznego (indeksowanego) niedozwolonych postanowień umownych w postaci tzw. klauzuli indeksacyjnej, co skutkuje uznaniem, że zawarta umowa kredytu frankowego od samego początku była w rzeczywistości kredytem złotówkowym.
W konsekwencji strony są związane umową kredytu frankowego w pozostałym zakresie, również co do sposobu określenia oprocentowania kredytu (opartego na wskaźniku LIBOR). Więcej o odfrankowieniu kredytu i podważaniu klauzuli indeksacyjnej pisałem w artykule „Na czym polega odfrankowienie kredytu?„.
Czy jest możliwe przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt złotówkowy?
Dotychczasowa linia orzecznicza w sprawach frankowych były niejednolita, ponieważ sądy orzekały poprzez:
1) unieważnienie umowy kredytu frankowego w całości;
2) wypełnienie luki po wyeliminowaniu z umowy kredytu frankowego klauzuli indeksacyjnej innym przelicznikiem, np. kursem średnim NBP;
3) odfrankowienie, czyli przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt złotówkowy.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2019 r. powinien ujednolicić orzecznictwo, dzięki czemu wyroki sądów będą doprowadzać do przewalutowania kredytów frankowych z mocą wsteczną.
Warto podkreślić, że stanowisko Sądu Najwyższego jest zbieżne z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydanej w „polskiej sprawie frankowej” przeciwko Raiffeisen Bank, zgodnie z którą sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonegopostanowienia.
Oczywiście należy także pamiętać o możliwości unieważnienia umowy kredytu indeksowanego, co w wielu przypadkach jest o wiele korzystniejsze dla frankowiczów niż samo odfrankowienie kredytu.
Czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki?
Odfrankowienie kredytu frankowego jest korzystnym rozwiązaniem dla frankowiczów z następujących względów:
1) uniezależnienie spłaty kredytu frankowego od kursu franka szwajcarskiego i jego wahań;
2) możliwość żądania zwrotu dotychczas nadpłaconych rat kredytu frankowego za cały okres obowiązywania umowy (zobacz również: Kredyt frankowy a przedawnienie roszczeń)
3) zmniejszenie wysokości salda aktualnego zadłużenia, czyli wysokość aktualnych rat;
4) zachowanie korzystnego oprocentowania opartego na wskaźniku LIBOR.
Dzięki odfrankowieniu kredytu frankowego możemy zatem odzyskać nadpłacone raty, których suma bardzo często wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych oraz znacznie zmniejszyć wysokość wszystkich przyszłych rat.
Przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt złotówkowy jest zatem bardzo korzystnym rozwiązaniem dla frankowiczów.
Jeśli zastanawiasz się, czy pozwać bank i odfrankowić swój kredyt, napisz do mnie! Wyjaśnię wszystkie Twoje wątpliwości oraz przygotuję w Twojej sprawie najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu odzyskasz nadpłacone pieniądze.