Prawo cywilne i ochrona konsumenta

Dostałeś wezwanie od firmy windykacyjnej albo komornik zajął Twój rachunek bankowy? Zastanawiasz się, co może zrobić windykator, a czego nie? A może otrzymałeś uszkodzony towar albo źle wykonano remont Twojego mieszkania?

Radca prawny od prawa cywilnego i ochrony konsumenta

Nie są to sytuacje bez wyjścia. W każdej z nich nie tylko jesteśmy w stanie, ale wręcz powinniśmy walczyć o swoje prawa. Najlepiej jest szukać wtedy pomocy u doświadczonego radcy prawnego.

W swojej wieloletniej karierze spotkałem się już z najróżniejszymi sytuacjami z zakresu prawa cywilnego i ochrony konsumenta dlatego istnieje duża szansa, że równie dobrze poradzę sobie z Twoim kłopotem! Z moją pomocą odzyskasz to, co Ci się należy!

Zajmuję się:

Prawo cywilne i ochrona konsumenta – jakie przywileje mają klienci?

W Kodeksie cywilnym zawarto definicję konsumenta. Mianem tym określa się osobę fizyczną nabywającą jakiś produkt lub korzystającą z jakiś usług, niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Posiada ona szereg uprawnień, które skupiają się na ich ochronie, ponieważ konsumenci są słabszymi uczestnikami rynku niż przedsiębiorcy, którzy czasami  dopuszczają się nadużyć oraz wprowadzają w błąd.

Prawo cywilne ma za zadanie bronić klientów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, a także wszystkim innymi działaniami, które im zagrażają lub szkodzą w jakikolwiek sposób. Wśród podstawowych przywilejów znajdują się:

Jeśli zostałeś w jakikolwiek sposób oszukany lub źle potraktowany jako klient, dołożę wszelkich starań, by pomóc Ci uzyskać należne odszkodowanie. Przepisy prawa cywilnego umożliwiają walkę o własny interes, ale ta zdecydowanie powinna być prowadzona przez doświadczonego radcę prawnego. Pozwól, że we wszystkim Ci pomogę, byś sprawnie, profesjonalnie i możliwie najkorzystniej uporał się z problemem!

Ochrona konsumenta (roszczenia z tytułu rękojmi) – pomoc prawna w przypadku zakupu wadliwego towaru

Bardzo często kupione rzeczy obarczone są różnego rodzaju wadami. Zepsuty telewizor, niedziałająca pralka czy też wady fabrycznego samochodu. Kupując niniejsze rzeczy oczekujemy że będą one sprawne, kompletne oraz że będą posiadały wszystkie właściwości, o których istnieniu zostaliśmy zapewnieni przez sprzedawcę. 

Jeżeli zakupiony towar nie posiada którejś z wymienionych cech, jesteśmy uprawnieni do skorzystania z tzw. rękojmi za wady rzeczy. Sprzedawca odpowiada bowiem wobec nas jako kupujących za wady fizyczne lub prawne sprzedanego towaru (rzeczy).

Rękojmia za wady rzeczy jest instytucją, która znajduje zastosowanie przy roszczeniach z tytułu umowy sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że z uprawnień tych możemy korzystać także w przypadku umowy o dzieło, np. gdy dana firma miała dla nas wykonać remont mieszkania.

W przypadku niezgodności rzeczy sprzedanej z umową jako kupujący możemy skorzystać z następujących uprawnień:

1) wymiana rzeczy na wolną od wad;

2) usunięcie wady;

3) obniżenie ceny;

4) odstąpienie od umowy.

Warto pamiętać, że z ww. uprawnień możemy skorzystać w określonych sytuacjach, np. oświadczenie o odstąpieniu od umowy może zostać złożone wyłącznie w przypadku, gdy wada rzeczy ma charakter istotny.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie pomagam w sprawach związanych z wadami zakupionych towarów czy nierzetelnie wykonanego remontu albo dzieła. Pomoc ta obejmuje ocenę zasadności występowania z roszczeniami z tytułu rękojmi za wadę rzeczy, opracowanie strategii działania, przygotowanie reklamacji i następnie wezwania przedsądowego do zapłaty, jak również pozwu do sądu.

Odszkodowania remontowe – pomoc prawna w przypadku źle wykonanych remontów

Nierzetelnie wykonany remont to niestety bardzo częsta sytuacja. Na szczęście przepisy prawa dają nam przy źle wykonanym remoncie szereg możliwości. W przypadku tzw. szkód remontowych możemy domagać się od wykonawcy odszkodowania za wszelkie wady, w tym nieterminowe wykonanie prac (remontu).

Katalog uprawnień zależy od tego, czy doszło już do wykonania umowy (remont został zakończony), czy też wykonawca zrealizował umowę (remont), ale w sposób wadliwy, niezgodny z ustaleniami.

Wspomniany katalog uprawnień przysługujący osobom poszkodowanym przez nierzetelnych wykonawców jest bardzo szeroki. Istotne jest, aby dobrać odpowiednio środek ochrony prawnej w konkretnej sytuacji. Świadczę kompleksową pomoc prawną dla osób poszkodowany przez nierzetelnych wykonawców, tj. w przypadku źle wykonanego remontu. 

 

Prawo spadkowe – spadki, testamenty, stwierdzenia nabycia spadków, dział spadku, zachowek

Trudne sytuacje związane ze śmiercią osoby najbliższej mogą prowadzić do wielu sporów również na polu finansowym. Kompleksowo zajmuję się sprawami związanymi z prawem spadkowym. Jeśli ktoś z Twoich bliskich nie wywiązuje się z nałożonych na niego zobowiązań, doradzę Ci co powinieneś zrobić. Poprowadzę cały proces w taki sposób, by zakończył się z najlepszym możliwym dla Ciebie skutkiem.

Z moim wsparciem możesz wybrnąć nawet z największych kłopotów. Już dziś umówmy się na spotkanie – wypełnij formularz zgłoszeniowy, wyślij wiadomość mailową lub zadzwoń!