Prawo spółek – zakładanie i rejestracja spółek

Zastanawiasz się, jak założyć spółkę albo jak pozbyć się uciążliwego wspólnika? Chciałbyś zlikwidować spółkę albo zmienić umowę spółki? Nie wiesz jak wypełnić formularz KRS albo jakie dokumenty złożyć do KRS?

Radca prawny od spółek prawa handlowego

Nie trać czasu w Internecie na poszukiwanie szczątkowych poradników odnośnie spółek – wybierz profesjonalną pomoc!

Specjalizuję się w obsłudze korporacyjnej spółek od lat!

 

Zajmuję się:

Czym jest prawo spółek?

Prawo spółek to przepisy regulujące wszystkie procesy związane z tworzeniem, funkcjonowaniem i  rozwiązywaniem spółek prawa handlowego,
a także procesy przekształcania, łączenia oraz podziałów spółek prawa handlowego.

Spółki można klasyfikować na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział ze względu na źródło regulacji, tj. spółki cywilne i spółki prawa handlowego. Przepisy prawa spółek są odpowiednio normowane przede wszystkim przez Kodeks cywilny i Kodeks spółek handlowych. Regulują je także inne akty prawne, np. Ustawa o rachunkowości czy Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Podstawowy podział spółek prawa handlowego to podział na spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. 

Prawo spółek w praktyce

Kodeks spółek handlowych opisuje wszelkie zasady zakładania, prowadzenia i likwidacji poszczególnych rodzajów spółek prawa handlowego. Normuje także wszystkie procesy składające się na ich funkcjonowanie, takie jak zatwierdzanie decyzji wspólników, prowadzenie spraw czy reprezentowanie spółki na zewnątrz, a także przebieg procesów takich jak  podział, przekształcenie czy łączenie.

Z uwagi na to, że prawo spółek jest uregulowane w wielu różnych przepisach, niedoświadczonej osobie łatwo zagubić się pośród tak licznych zawiłości prawnych. Najrozsądniej jest więc zdecydować się na powierzenie spraw związanych z prowadzeniem spółki specjalistom. Uniknie się w ten sposób wielu kłopotów, i innych, przykrych konsekwencji.

Prawo spółek – zakładanie i rejestracja spółek a pomoc radcy prawnego

Wsparcie i porada odnośnie spółek prawa handlowego z pewnością przydadzą się każdemu, kto planuje założyć taką działalność. Zanim więc podejmiesz kroki zmierzające do założenia spółki, powinieneś dokładnie zapoznać się z przepisami składającymi się na prawo spółek. Dzięki temu będziesz mógł w pełni świadomie wybrać najlepszą formę dla swoich przyszłych działań i tym samym unikniesz ryzyka ponoszenia nieprzewidzianych kosztów, borykania się z problemami podatkowymi. Profesjonalna porada prawna pozwoli Ci poznać wszystkie możliwe opcje i wybrać najlepszą drogę do tego, co planujesz osiągnąć.

Prawo spółek a prowadzenie spółki oraz zmiany formy działalności

Prowadzenie spółki w wielu kwestiach wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Niejednokrotnie jest się zmuszonym do podejmowania ważnych decyzji,  w porozumieniu ze wspólnikami i innymi organami. Prawo spółek dokładnie opisuje przebieg procesów składających się na funkcjonowanie spółki. W ściśle określony sposób zobowiązuje wszystkich członków np. do odbywania zgromadzeń i podejmowania uchwał. Niedopełnienie tych obowiązków może nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak np. nieważność czynności prawnych spółki.

Prawo spółek umożliwia pewne zmiany formy działalności. W niektórych sytuacjach konieczne okazuje się np. przeniesienie dotychczasowej działalności do nowej spółki, przekształcenie spółki, połączenie kilku spółek lub podział spółki na mniejsze. Przy okazji takich zmian, często napotyka się rozmaite problemy i zawiłości, ukryte w treści przepisów prawa spółek. By w pełni poprawnie przeprowadzić te skomplikowane procesy, pomoc doświadczonego radcy prawnego z pewnością będzie konieczna.

Prawo spółek a KRS – jak mogę Ci pomóc?

Do założenia spółki prawa handlowego, konieczny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Samo wypełnianie formularza KRS i składanie odpowiednich dokumentów nie należy do najłatwiejszych zadań. Lista potrzebnych dokumentów jest długa, a przy tym muszą one mieć odpowiednią formę.

Każde niedopatrzenie może znacznie opóźnić cały proces i spowodować negatywne konsekwencje jak np. odmowa wpisu spółki do KRS. Rejestrację podmiotów i wszelkie postępowania rejestrowe dobrze jest więc powierzyć specjalistom. Nie narażaj się na niedopatrzenia i błędy, które mogą później być dla Ciebie bardzo kłopotliwe i trudne do wyjaśnienia, lecz zdaj się na pomoc radcy prawnego, który przeprowadzi Cię przez cały proces
w kompleksowy sposób. 

By mieć pewność, że wszelkie działania w Twojej spółce zostaną przeprowadzone w pełni poprawnie i zgodnie z prawem spółek, zdecyduj się na profesjonalne usługi radcy prawnego! Skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy, mailowo lub telefonicznie i umów na spotkanie.