Definicja spółki partnerskiej
Zgodnie z art. 86 Kodeksu spółek handlowych spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka partnerska może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu.
Regulacje prawne dotyczące spółki partnerskiej
Przepisy prawne dotyczące spółki partnerskiej w Kodeksie spółek handlowych nie są w pełni autonomiczne. W sprawach nieuregulowanych w dziale poświęconym spółce partnerskiej, stosuje się do niej odpowiednio przepisy o spółce jawnej.
Wykonywanie wolnego zawodu – charakterystyka spółki partnerskiej
Cechą charakterystyczną spółki partnerskiej jest to, iż przewidziana jest wyłącznie dla wspólników – osób fizycznych, które wykonują tzw. wolne zawody. Kodeks spółek handlowych wymienia wolne zawodowy, w ramach których może dojść do utworzenia (założenia) spółki partnerskiej. Są to następujące zawody:
adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły.
W niektórych przypadkach możliwe jest założenie spółki partnerskiej w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, np. adwokata i radcy prawnego.
Spółka partnerska – szczególny rodzaj spółki osobowej
Spółka partnerska jest formą organizacyjną przeznaczoną dla wspólnego wykonywania ściśle oznaczonych zawodów. Nie jest to powszechna forma prowadzenia działalności gospodarczej, albowiem spółkę partnerską mogą utworzyć tylko i wyłącznie osoby, które są uprawnione do wykonywania wolnego zawodu, np. lekarz albo architekt, partnerami z kolei mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a celem spółki partnerskiej musi być wykonywanie wolnego zawodu (spółka partnerska nie może być utworzona w innym celu).
Zastosowanie spółki partnerskiej w obrocie gospodarczym
Jak już wspomniano, spółka partnerska jest przewidziana wyłącznie dla osób fizycznych, które wykonują wolny zawód. Z każdym z tych zawodów wiążą się nie tylko specjalistyczne umiejętności i wiedza, ale przede wszystkim wysoki stopień samodzielności przy wykonywaniu czynności zawodowych.
Spółka partnerska pozwala wspólnikom prowadzić indywidualną praktykę, z uwzględnieniem wymienionych wyżej cech charakteryzujących wolny zawód, w połączeniu z korzyściami, jakie wiążą się ze wspólnym prowadzeniem działalności gospodarczej (spółki). Spółka ta, zawierając bowiem elementy charakterystyczne dla prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, ułatwia wykonywanie wolnego zawodu, w szczególności od strony organizacyjnej oraz finansowej.
W praktyce spółka partnerska wykorzystywana jest przez osoby, z których działalnością wiąże się znaczne ryzyko ekonomiczne, które chcą mieć wsparcie innych osób wykonujących ten sam zawód, jednocześnie wyłączając swoją odpowiedzialność za „błąd w sztuce”, który może zostać popełniony przez innego partnera.
Powstanie i rejestracja spółki partnerskiej
Do założenia spółki partnerskiej konieczne jest:
1) zawarcie umowy spółki przez partnerów (w formie pisemnej pod rygorem nieważności);
2) złożenie wniosku o wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
3) dokonanie wpisu spółki do KRS. Spółka partnerska powstaje z chwilą dokonania jej wpisu.
Reprezentacja oraz prowadzenie spraw spółki partnerskiej
W spółce partnerskiej jej reprezentacja oraz prowadzenie spraw może być ukształtowane dwojako, poprzez:
1) pozostawienie reprezentacji oraz prowadzenia spraw spółki w kompetencjach partnerów;
2) powołanie odrębnego zarządu, w którego składzie znaleźć się mogą osoby spoza grona wspólników.
W pierwszym przypadku zasadą jest, iż każdy z partnerów jest uprawniony do samodzielnego reprezentowania spółki. Umowa może te kwestie regulować odmiennie. Jeżeli chodzi o prowadzenie spraw spółki, to zastosowanie znajdą tutaj regulacje obowiązujące w spółce jawnej.
Powołanie zarządu w spółce partnerskiej
Zarząd jako organ jest charakterystycznym elementem dla spółek kapitałowych. Pomimo tego, że spółka partnerska jest spółką osobową, przepisy umożliwiają partnerom ustanowienie zarządu w spółce albo w umowie spółki, albo na podstawie późniejszej uchwały.
Do ustanowionego zarządu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące funkcjonowania i kompetencji tego organu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Więcej informacji o zasadach funkcjonowania zarządu znajdziesz w artykule: „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – definicja oraz cechy charakterystyczne”.
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki partnerskiej
Zasadą jest, iż w spółkach osobowych za zobowiązania spółki każdy wspólnik odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem osobistym i jest to odpowiedzialność nieograniczona, solidarna, o charakterze subsydiarnym i nieograniczalnym.
Istotną cechą oraz niewątpliwie zaletą spółki partnerskiej – z punktu widzenia partnerów – jest możliwość zredukowania ryzyka związanego z wykonywaniem wolnego zawodu w ramach tejże spółki. Zasadą jest, iż za tzw. „błąd w sztuce” popełniony przez jednego z partnera inni partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności. Odpowiedzialność ponosi spółka oraz ten partner, który dopuścił się błędu.
Oznacza to, że wyłączona jest odpowiedzialność osobista partnera za zobowiązania spółki, które: 1) powstały w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce lub 2) powstały w wyniku działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera.
Oczywiście należy pamiętać, iż w przypadku zobowiązań, które nie wynikają z czynności zawodowych danego partnera, odpowiedzialność osobistą, subsydiarną ponoszą wszyscy partnerzy solidarnie ze spółką.
Pomoc prawna w sprawach dotyczących spółki partnerskiej
Jeśli rozważasz założenie spółki partnerskiej, skontaktuj się ze mną. Wyjaśnię Ci, jakie są wady oraz zalety tej formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz jak zarejestrować spółkę partnerską.