Umowa kredytu hipotecznego w walucie wymienialnej – niedozwolone zapisy
W umowie kredytu hipotecznego w walucie wymienialnej zawartej w 2006 r. z Bankiem Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna – znajdowały się następujące (w Regulaminie kredytu hipotecznego i budowlanego) niedozwolone zapisy:
„Kredyty w walutach wymienialnych wypłacane są w złotych, przy zastosowaniu kursu kupna, waluty obowiązującego w Banku w chwili wypłaty” – § 38 ust. 1 Regulaminu;
„Kredyty w walutach wymienialnych spłacane są: 1) w złotych, przy zastosowaniu kursu sprzedaży waluty obowiązującego w Banku w chwili spłaty” – § 38 ust. 2 pkt 1 Regulaminu.
Zarzuty w stosunku do umowy – nieważność umowy kredytu CHF
Z uwagi na znajdujący się w umowie mechanizm denominacji, w pozwie podniesiono zarzuty dotyczące między innymi: braku transparentności wzorca umownego (umowy), naruszenia zasady swobody umów, przepisów prawa bankowego, naruszenia zasady określoności świadczenia i nieuzgodnienia istotnych przedmiotowo elementów umowy, jak i naruszenia obowiązków informacyjnych, w tym nieprzedstawienia pełnych i zrozumiałych informacji o ryzyku kursowym oraz braku rzetelnej informacji o granicach ryzyka walutowego.
Oczywiście argumentacja przedstawiona w pozwie dotyczyła także znajdujących się w umowie klauzul niedozwolonych, które w sposób nieuprawniony umożliwiały bankowi jednostronnie i arbitralnie ustalać kursy kupna oraz sprzedaży CHF.
Rozstrzygnięcie sądu – stwierdzenie nieważności umowy
Zgodnie z żądaniem pozwu, sąd stwierdził nieważność zawartej między stronami umowy. Rozstrzygnięcie to umożliwi kredytobiorcy – po zakończeniu procesu – wykreślić hipotekę ustanowioną na nieruchomości.
Wyrok jest nieprawomocny.
