Nieznany sprawca lub brak ubezpieczenia OC
Jeśli sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC albo nie ustalono jego tożsamości (sprawca uciekł z miejsca zdarzenia), odszkodowanie co do zasady wypłaca UFG.
Oczywiście UFG wypłaca odszkodowanie także w innych przypadkach, np. w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, aczkolwiek najczęstsze przypadki dotyczą właśnie braku ubezpieczenia OC bądź nieustalenia tożsamości sprawcy szkody.
Jak uzyskać odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
Jeśli sprawca nie ma wykupionego ubezpieczenia OC bądź zbiegł z miejsca zdarzenia, zgłoszenie szkody możemy skierować do UFG za pośrednictwem jednego z zakładów ubezpieczeń, który sprzedaje ubezpieczenia OC.
Żaden z tych ubezpieczycieli nie ma prawa odmówić przyjęcia naszego zgłoszenia. Co to oznacza? To, że zgłoszenie szkody możemy skierować do prawie każdego znanego nam zakładu ubezpieczeń, a więc PZU, STU ERGO HESTIA czy TUiR WARTA.
Następnie ubezpieczyciel, za którego pośrednictwem zostało zgłoszone roszczenie, przeprowadza postępowanie w zakresie ustalenia zasadności i wysokości dochodzonych roszczeń i niezwłocznie przesyła zebraną dokumentację do Wydziału Likwidacji Szkód UFG.
Ten następnie weryfikuje przesłane dokumenty i podejmuje decyzję o wypłacie bądź przyznaniu odszkodowania. O tym, że dokumenty zostały przesłane do UFG, jesteśmy każdorazowo powiadamiani przez ubezpieczyciela.
Po otrzymaniu dokumentacji, UFG ma co do zasady 30 dni na wydanie decyzji, w tym wypłatę bezspornej części świadczenia, a więc kwoty, która przysługuję nam bez względu na dalsze rozwinięcie sprawy.
Jeśli konieczne jest wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności UFG lub wysokości świadczenia, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia powyższych okoliczności.
Kiedy zgłosić roszczenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
Pamiętaj, że na zgłoszenie roszczeń do UFG masz co do zasady 3 lata, licząc od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o osobie obowiązanej do zadośćuczynienia za nią. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
W przypadku, gdy szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa
Nieznany sprawca uszkodził Twój samochód albo nie miał ważnego ubezpieczenia OC? Jeśli zastanawiasz się, jak w takiej sytuacji dochodzić odszkodowania za uszkodzenie bądź zniszczenie samochodu, zapraszam do kontaktu. Wyjaśnię wszystkie Twoje wątpliwości i powiem Ci jak oraz od kogo możesz dochodzić należnego Ci odszkodowania.