Od kogo można żądać zapłaty zachowku?

Warunkiem uzyskania zachowku jest ustalenie od kogo przysługuje zachowek. Pozew o zapłatę zachowku można skierować nie tylko przeciwko spadkobiercom testamentowym i ustawowym. Sprawdź, kto jeszcze może ponosić odpowiedzialność za zapłatę zachowku.

Pozew o zapłatę zachowku – spadkobiercy testamentowi oraz ustawowi

Z pozwem o zapłatę zachowku w pierwszej kolejności powinniśmy wystąpić przeciwko spadkobiercy zmarłego. Chodzi tutaj zarówno o spadkobierców testamentowych, jak i ustawowych.

Sprawy o zachowek a zapisobiercy windykacyjni

W drugiej kolejności roszczenie o zapłatę zachowku powinniśmy skierować do tzw. zapisobierców windykacyjnych, a więc osób na rzecz których zostały uczynione w testamencie zapisy windykacyjne. Zapis windykacyjny polega na przekazaniu danej osobie przez spadkodawcę określonych przedmiotów wchodzących w skład spadku.

Z pozwem o zapłatę zachowku przeciwko zapisobiercom windykacyjnym możemy wystąpić dopiero w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie otrzymać należnego zachowku od spadkobierców ustawowych i testamentowych.

Sprawy o zachowek a osoby, które otrzymały darowiznę

Trzecią, ostatnią grupą, do której możemy skierować roszczenie o zapłatę zachowku, są obdarowani – osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę. Osoby obdarowane odpowiadają za zapłatę zachowku dopiero w sytuacji, w której nie można otrzymać zachowku zarówno od spadkobierców, jak i zapisobierców windykacyjnych.

Nie zawsze jednak osoba obdarowana będzie odpowiadać za zapłatę zachowku. O tym, kiedy otrzymana darowizna jest uwzględniana przy obliczaniu wysokości należnego zachowku, pisałem w wpisie „W jakiej wysokości należy się zachowek„.

Ustalenie przeciwko komu powinniśmy wystąpić z pozwem o zapłatę zachowku jest niezwykle istotne z uwagi na ryzyko przegrania sprawy, w tym poniesienia kosztów postępowania sądowego oraz możliwość przedawnienia się roszczenia o zachowek.

Sprawy o zachowek są bardzo złożone i wymagają indywidualnego podejścia. Jeśli potrzebujesz porady prawnej dotyczącej zachowku lub szukasz radcy prawnego, który zajmuje się sprawami o zachowek, zapraszam do kontaktu.

Wyjaśnię wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiem na pytania, czy przysługuje Ci zachowek, w jakiej wysokości oraz od kogo możesz żądać jego zapłaty.

Kategorie wpisów

o autorze

Nazywam się Michał Śląski i wykonuję zawód radcy prawnego. Ukończyłem prawo w trybie stacjonarnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Z wynikiem bardzo dobrym zdałem radcowski egzamin zawodowy i zostałem wpisany na listę radców prawnych pod numerem PZ-4612.