Spłata kredytu frankowego a możliwość odzyskania nadpłaconych rat

Spłata kredytu we frankach nie oznacza, że nie możemy żądać od banku zwrotu nadpłaconych rat. Sprawdź, jak możesz odzyskać od banku nadpłacone pieniądze jeżeli doszło do wcześniejszej spłaty kredytu frankowego.

Spłata kredytu frankowego indeksowanego a nieważność kredytu frankowego

Fakt, że doszło do spłaty kredytu, nie zamyka nam drogi do pozwania banku. Wręcz przeciwnie. Obecnie – z uwagi na korzystne orzecznictwo – mamy najlepszy moment na złożenie pozwu o odfrankowienie bądź unieważnienie kredytu frankowego. Więcej na ten temat pisałem w artykule „Dlaczego teraz warto pozwać bank w sprawie frankowej?.

W przypadku spłaconego kredytu frankowego (indeksowanego) możemy domagać się od banku zwrotu nadpłaconych rat, z tą różnicą, iż w pozwie nie żądamy ustalenia nieważności kredytu, a jedynie tzw. nadwyżki ponad udostępniony kapitał.

Przykładowo: otrzymaliśmy od banku 200 tys. PLN. Spłaciliśmy na poczet umowy 350 tys. PLN. W przypadku spłaconego kredytu frankowego w pozwie można dochodzić wspomnianej nadwyżki ponad udostępniony kapitał, tj. kwoty 150 tys. PLN (350 tys. PLN – 200 tys. PLN).

W praktyce dochodzenie roszczeń w przypadku tzw. „zamkniętych” (spłaconych) kredytów frankowych jest o wiele prostsze, ponieważ w ramach pozwu powinniśmy domagać się wspomnianej nadwyżki (dodatkowo można dokonać stosownej kompensaty wzajemnych roszczeń stron przed wszczęciem postępowania sądowego).

Więcej na temat rozliczenia z bankiem w przypadku nieważnego kredytu frankowego dowiesz się w artykule: „W jaki sposób przebiega rozliczenie nieważnej umowy kredytu frankowego?„.

Spłacony kredyt frankowy a przedawnienie kredytu we frankach a możliwość odzyskania pieniędzy

Pozywając bank o zwrot nadpłaconych rat – w przypadku kredytu indeksowanego – należy mieć na uwadze kwestię przedawnienia. Każda nadpłacona rata (dotyczy to także spłaconych kredytów frankowych) przedawnia się bowiem odrębnie w terminie 10 lat, licząc od dnia, w którym ją zapłaciliśmy.

Niemniej w sprawach frankowych początek biegu terminu liczy się od daty, w której to konsument dowiedział się o tym, że w jego umowie znajdują się niedozwolone postanowienia umowne.

Bardzo rzadko zatem dojdzie do sytuacji, w której to roszczenie frankowicza będzie przedawnione – nawet w przypadku kredytów frankowych spłaconych kilka lat temu.

Warto zapoznać się z tekstem Kredyt frankowy a przedawnienie roszczeń – jak odzyskać pieniądze, w którym pisałem o terminach przedawniania się roszczeń przy kredytach frankowych.

Spłata kredytu frankowego denominowanego a nieważność umowy

Tak samo jak w przypadku kredytu indeksowanego, fakt, że mamy do czynienia ze spłaconym kredytem denominowanym, nie wyłącza nam możliwości żądania zwrotu wszystkich wpłaconych rat oraz innych świadczeń, np. prowizji bądź składek z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW)

Jeśli miałeś kredyt we frankach i spłaciłeś go już w całości, to nic straconego. Nadal możesz pozwać bank o zwrot należnych Ci pieniędzy. Jeśli chciałbyś odzyskać nadpłacone pieniądze, zwróć się do mnie, a powiem Ci, jak to zrobić.

W zakładce „Wyroki CHF” znajdziesz korzystne dla frankowiczów wyroki w sprawach dotyczących właśnie spłaconych kredytów frankowych.

Kategorie wpisów

o autorze

Nazywam się Michał Śląski i wykonuję zawód radcy prawnego. Ukończyłem prawo w trybie stacjonarnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Z wynikiem bardzo dobrym zdałem radcowski egzamin zawodowy i zostałem wpisany na listę radców prawnych pod numerem PZ-4612.