Spłata kredytu frankowego a możliwość odzyskania nadpłaconych rat

Spłata kredytu we frankach nie oznacza, że nie możemy żądać od banku zwrotu nadpłaconych rat (odfrankowienia kredytu). Sprawdź, jak możesz odzyskać od banku nadpłacone pieniądze – aż do 10 lat wstecz!

Spłata kredytu frankowego a odfrankowienie kredytu

Fakt, że doszło do spłaty kredytu, nie zamyka nam drogi do pozwania banku. Wręcz przeciwnie. Obecnie – z uwagi na korzystne orzecznictwo – mamy najlepszy moment na złożenie pozwu o odfrankowienie bądź unieważnienie kredytu frankowego. Więcej na ten temat pisałem w artykule „Dlaczego teraz warto pozwać bank w sprawie frankowej?.

W przypadku spłaconego kredytu frankowego (indeksowanego) możemy domagać się od banku zwrotu nadpłaconych rat do 10 lat wstecz (odfrankowienie kredytu), z tą różnicą, iż nie zachodzi konieczność żądania ustalenia uznania mechanizmu indeksacyjnego za niedozwolony (przekształcenia kredytu frankowego w zwykły kredyt złotówkowy), albowiem nie mamy tutaj do czynienia z jakimikolwiek przyszłymi ratami.

Przedawnienie kredytu we frankach a możliwość odzyskania pieniędzy

Pozywając bank o zwrot nadpłaconych rat – w przypadku kredytu indeksowanego – należy mieć na uwadze kwestię przedawnienia. Każda nadpłacona rata (dotyczy to także spłaconych kredytów frankowych) przedawnia się bowiem odrębnie w terminie 10 lat, licząc od dnia, w którym ją zapłaciliśmy.

10-letni termin przedawnienia dotyczy także sytuacji, w której żądamy zwrotu wszystkich wpłaconych rat, z uwagi na nieważność umowy kredytu indeksowanego.

Warto zapoznać się z tekstem Kredyt frankowy a przedawnienie roszczeń – jak odzyskać pieniądze, w którym pisałem o terminach przedawniania się roszczeń przy kredytach frankowych.

Spłata kredytu frankowego denominowanego a nieważność umowy

Tak samo jak w przypadku kredytu indeksowanego, fakt, że mamy do czynienia ze spłaconym kredytem denominowanym, nie wyłącza nam możliwości żądania zwrotu wszystkich wpłaconych rat oraz innych świadczeń, np. prowizji bądź składek z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW), do 10 lat wstecz.

Jeśli miałeś kredyt we frankach i spłaciłeś go już w całości, to nic straconego. Nadal możesz pozwać bank o zwrot należnych Ci pieniędzy. Jeśli chciałbyś odzyskać nadpłacone pieniądze, zwróć się do mnie, a powiem Ci, jak to zrobić.

Kategorie wpisów

o autorze

Nazywam się Michał Śląski i wykonuję zawód radcy prawnego. Ukończyłem prawo w trybie stacjonarnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Z wynikiem bardzo dobrym zdałem radcowski egzamin zawodowy i zostałem wpisany na listę radców prawnych pod numerem PZ-4612.